sobota, 26 maja 2012

Salamandra?? Nie, jednak Traszka!

Rano podlewałam moje biedne przesuszone przez słońce i wiatr rośliny. Już dawno powinny być w gruncie, ale niestety siedzą w doniczkach.. nie mam czasu a miejsce, w którym miały się znaleźć nadal przypomina plac budowy. Te rośliny to moje skarby z ostatnich zakupów  :-)

Udało mi się kupić zadarniający dereń kanadyjski (Cornus canadensis).fotergillę większą  (Fothergilla major)i żółtą krzewuszką. Na zdjęciu wygląda już nieco biednie, ale musicie mi uwierzyć na słowo, że była przepiękna. Duże żółte dzwonki w całkiem sporych kiściach. To krzewuszka Middendorfa (Weigela middendorffiana)


No i wtedy przyszedł mój mąż i powiedział, że coś znalazł pośród zadołowanych drzew. (Przetrzymujemy u siebie duże drzewa dla kilku klientów) I pokazał mi to:


...to salamandra! Tak mi się wydaje, bo salamandry zazwyczaj mają kolorowe plamy na całym ciałku. A ta była cała w piasku, ale wyraźnie było widać, że ma jednolity, ciemny kolor i tylko pomarańczowe pazurki. Ale znaleźliśmy i plamki!! Były na brzuszku!!! Duże plamy pomarańczowe i malutkie białe kropeczki na boczkach. A jednak to traszka!! Megimoher podsunęła ten pomysł i myślę, że ma racje!


Traszka została odstawiona w pobliżu miejsca gdzie ją znaleźliśmy, ale w nieco bardziej zacisznym miejscu. Przecież nie chcemy, żeby któryś z ogrodników ją rozdeptał!!Mam nadzieje, że będzie u nas żyła długo i szczęśliwie. I że założy liczną rodzinkę!!

Z dnia na dzień zaczynam mieć coraz mocniejsze poczucie, że mieszkam w jakimś "Trójkącie Bermudzkim" gdzie nie dość, że panują zadziwiające warunki pogodowe (-35*C w zimie a teraz upał i "0" deszczu od 2 miesięcy!) to jeszcze mieszkają tu takie niesamowite zwierzęta...

10 komentarzy:

 1. Ale piękna, ciekawe skąd się wzięła.
  Dereń kanadyjski nie chciał u mnie nic zadarniać, przepadł, za to fotergilla rośnie powoli ale ładnie, w tym roku wyjątkowo okazale kwitła.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja teraz wszystko sadzę metodą prób i błędów... To będzie bolesne, ale muszę się nauczyć tego miejsca. A jest z pewnością dość specyficzne! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno specyficzne, ale będzie przepiękne. Bo na pewno się nie dasz tym mrozom i upałom :D
  Zdjęcia i znalezisko świetne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację Ewa!! Ja się tak łatwo nie poddaję. Dajcie mi jeszcze trochę czasu a będę miała ogród cudo!!

   Usuń
 4. Jestem pod wrażeniem tej salamandry! U nas mieszka tylko jaszczurka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że piękna! Żałuję trochę, że jej więcej zdjęć nie zrobiłam, ale nie chciałam jej stresować ;-)A jaszczurki przecież też są piękne!!

   Usuń
 5. Dereń kanadyjski za mną chodzi, a krzewuszkę Middendorfa miałam... po 2 latach po prostu padła, ale od początki kiepsko rosła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabi nie pocieszasz mnie z tą krzewuszką... Może mnie się jednak uda? Kupiłam 3 całkiem spore krzewy. No, zobaczymy... narazie ciągle w donicach...

   Usuń
 6. to traszka przecież! nie wiem w tej chwili, jaki gatunek, ale sprawdzę... nie wystarcza jej wilgoć, potrzebuje zbiornika wodnego, w którym okresowo mogłaby przebywać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Megi, masz rację!! Dokopałam się, jak myślisz to może być samiczka traszki grzebieniastej??? Pozdrawiam

   Usuń